Siirt Haberleri, Siirt Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Ekonomi Bakanı Zeybekci: ‘Türkiye ile Moldova Arasındaki Ticaret Hacmi 1 Milyar Dolara Çıkmalıdır’

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen ‘Türkiye-Moldova İş Forumu’nun açılışındaki konuşmasında, iki ülke arasındaki ticaretin 1 milyar dolara yükselmesi gerektiğini belirtti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Moldova’nın İstanbul’da bir Ticaret Ofisi açma talebi var, bunun için gereğini hemen yapacağız, ilk fırsatta bunu açacağız. Bizim tarafımızdan ofis hazır şekilde kendilerine teslim edilecek dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Moldova İş Forumunun açılışındaki konuşmasında, iki ülke arasındaki ticaretin tarihsel gelişiminden bahsetti. Moldova ile Türkiye arasında 2014 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdiğini bildiren Zeybekci, iki ülke arasındaki fırsatların bundan sonra çok daha üst seviyelere ulaşacağını söyledi.

Bakan Zeybekci, Moldova Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Octavian Calmic ile bundan sonra yaşanabilecek ve yaşanan problemleri gözden geçirdiklerini belirterek, Bazı yanlış anlaşılmalardan kaynaklanan problemleri gözden geçirdik, bunlar artık problem olmayacaktır, kesinlikle çözülecek. Octavian Calmic’in bizden talepleri oldu, bunların hepsini yerine getiriyoruz. İthalatla ilgili talepleri yerine getiriyoruz. Moldova’nın İstanbul’da bir Ticaret Ofisi açma talebi var, bunun için gereğini hemen yapacağız, ilk fırsatta bunu açacağız. Bizim tarafımızdan ofis hazır şekilde kendilerine teslim edilecek. Moldova ile ticaretimizde denge aramıyoruz, Moldova lehine dengesizlik arıyoruz. Moldova daha çok satsın, oraya daha çok yatırıma gidin istiyoruz. Şu an yaklaşık 400 milyon dolar civarında bir ticaret hacmimiz var, bunu kısa zamanda 1 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın bu yöndeki talimatı bu şekilde. Serbest Ticaret Anlaşması ile birlikte Türk yatırımcıların Moldova’ya giderek orada üretim yapması, orada ürettiklerini Türkiye’ye serbest şekilde getirmesinin önündeki hukuki zemin açıldı ama yatırımların karşılıklı korunması ve teşviki ile ilgili aramızdaki anlaşmayı yenileyerek, bunu Serbest Ticaret Anlaşması’nın da içine alacak şekilde yeniden güncellenmesi gerekiyordu, şimdi onu yapıyoruz, biraz sonra onun imzalarını atacağız dedi.

Türk TIR’ları için pozitif ayrımcılık değil, eşitlik istiyoruz

Önümüzdeki dönemde Serbest Ticaret Anlaşması’nın uygulanması sırasında problemler çıkmasının muhtemel olduğunu belirten Zeybekci, Moldova Gümrüklerinde başka ülkelerin tırlarına tanınan rahatlığın Türk tırlarına tanınması konusunda, oradaki bürokratların cesaretli görünmediklerini gördük, pozitif ayrımcılık değil eşitlik istiyoruz diye konuştu. Zeybekci, bu ve buna benzer problemlerin çıkmasının normal olduğuna işaret ederek, böylesi problemlerin çözülmesini takip anlamında hızlı harekete geçebilen bir komisyon kurulacağının bilgisini verdi. İki ülke arasındaki ticarette 2015 yılında aşağı yönlü bir hareket olduğunu anımsatan, bunun tüm dünyada olduğunu dile getiren Zeybekci, Serbest Tİcaret Anlaşması ile birlikte Türkiye ile Moldova arasındaki ticaretin hızlı şekilde toparlanacağına inandığını belirtti.

Bakan Zeybekci, şu şekilde sonlandırdı: Türkiye’nin şu an Moldova’da 300 milyon dolarlık bir yatırımı var bu anlaşmalar ile eminim bu yatırımlar artacak. Türk müteahhitlerin Moldova’da çok başarılı pojelere imza attıklarını görüyoruz. Bu anlamda da biz başka enstrümanları da şimdi devreye sokuyoruz. Müteahhitlerimizin Moldova’da, alacak oldukları işlerde, devlet garantisi olmak kaydıyla, Eximbank olarak bunun finansmanında yeni formüller geliştirebiliriz, bunda varız. Diğer yandan müteahhitlerimizin Moldova’da aldıkalrı projelerde Türkiye’den yatırım malzemelerini götürmeleri halinde, Türkiye’deki alımlarını TL bazında, sıfır faiz ile desteklemek. Bu da son derece önemli bir girişim. Bunları da, önümüzdeki dönemde Moldova ile ticaretimizde önemli bir kaldıraç etkisi yapacağına eminim. – İSTANBUL

Bir önceki yazımız olan Ekonomi Bakanı Zeybekci: 'Türkiye ile Moldova Arasındaki Ticaret Hacmi 1 Milyar Dolara Çıkmalıdır' başlıklı makalemizde 1, Arasındaki ve Bakanı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi