Siirt Haberleri, Siirt Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Kurban Bayramı’nda Siirt’te et fiyatları düşmeyecek

Siirt Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Rıfat Ayyıldız, il genelinde toplam 1 milyon küçük baş havyan bulunduğunu, buna rağmen et fiyatlarının düşmesi için hayvan sayısının daha da artırılması gerektiğini söyledi. Ayyıldız, İl genelinde 1 milyon küçükbaş havyan mevcuttur ancak yeterli olmadığı için ve çoğu hayvanlar il dışına gönderildiği için fiyatlarda artış oluyor. Ayrıca Siirt küçükbaş hayvan sayısı ile Van’dan sonra bölgede ikinci potansiyel il olması bizi gururlandırıyor. Yaklaşan Kurban bayramında kurbanlık fiyatlarının düşeceği söyleniyor, bu doğru değil. İlimizde et fiyatları ancak büyük baş hayvan sayısı ve modern hayvancılık çiftliklerin artmasıyla mümkündür dedi.

Siirt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Asim Şen, şuan itibariyle Kurban Bayram’ında et ve kurbanlık teminiyle ilgili vatandaşları olumsuz etkileyen hiç bir durumun olmadığını söyledi. Şen, “Yaklaşan Kurban bayramıyla birlikte et ve kurbanlık teminiyle ilgili vatandaşlarımızı hareketlilik sardı. İlimizde vatandaşlar kurbanlık olarak genellikle küçükbaş hayvan tercih etmektedir. İlimizde bir milyon küçükbaş havan sayısı göz önünde bulundurularak vatandaşların kurbanlık konusunda bir sıkıntı ile karşılaşmayacağını düşünüyoruz. Kasaplar Birliği Başkanlığından aldığımız bilgiye göre geçen seneye oranla yüzde 30’un üzerinde bir artış kurbanlık et fiyatlarına yansıyacaktır. Fakat arz ve talep dengesi de bu kasaplık fiyatlarının belirlenmesinde etkili olacaktır diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Beğendik beldesinde girişimcilik kursu açıldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi