Siirt Haberleri, Siirt Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri
  • Genel
  • 0

Sultangazi’de konut fiyatlarına metro dopingi

İstanbul’un değeri yükselen ilçelerinden biri olan Sultangazi’de emlak fiyatları arttı. Son yılların en büyük ulaşım projelerinden olan Üçüncü Köprü ve Kanal İstanbul projelerinin güzergahında bulunan Sultangazi’de konut fiyat artışı dikkat çekiyor. Konumunun yanı sıra kentsel dönüşüm çalışmaları da bölgeyi kârlı ve gözde bir ilçe hâline getirdi. Bölgede Cumhuriyet, 50. Yıl ve Esentepe Mahalleleri kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilerek, çalışmalara başlandı. Diğer yandan yapımı devam eden 600 yataklı devlet hastanesi ve iki ayrı üniversite Sultangazi’nin prim değerini artırdı.

3 yılda yüzde 70 artış

Sultangazi’nin emlak değerini arttıran gelişmelerden biri de 2019 yılı sonrasında hizmete gireceği belirtilen metro hattı oldu. Şehrin merkezi noktalarına ulaşımı kolaylaştıracak olan Sultangazi-Vezneciler metro hattı bölgede konut fiyatlarının artmasını sağladı. 2019 sonrasında hizmete girmesi beklenen Vezneciler-Edirnekapı-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Sultangazi raylı sistem projesi de 15 istasyondan oluşacak ve 12,3 kilometrelik hatla Vezneciler-Sultangazi arası sadece 19 dakika sürecek. Tüm yaşanan bu gelişmeler bölgenin emlak değerini de etkiledi. Peki Sultangazi’de kiralık ve satılık konut fiyatları ne durumda? Son 1 ve 3 yılda konut fiyatları ne yönde ilerledi? Kaç markalı konut projesi yapıldı? İşte Sultangazi’de kiralık ve satılık konut fiyatlarındaki değişimler…

REIDIN ve Zingat.com verilerine göre Esenyurt’ta son 1 yılda kiralık konut fiyatları yüzde 9, satılık konut fiyatları ise yüzde 13 arttı. Aynı dönemde İstanbul’da ise kiralık konut fiyatları yüzde, satılıkta is yüzde 8 artış gerçekleşti. Sultangazi’de son 1 yılda konut fiyatları İstanbul geneline göre daha fazla artmış oldu. Nisan 2014- Nisan 2017 tarihlerini kapsayan son 3 yıllık verilere bakıldığında ise Sultangazi’de kiralık konut fiyatlarının yüzde 58, satılıkta ise yüzde 70 artış dikkat çekiyor. Aynı dönemde İstanbul’da kiralık konut fiyatları yüzde 40, satılıkta yüzde 58 artış görünüyor.

Proje metrekare fiyatı 3 bin 329 TL

Zingat.com verilerine göre ise bölgede 100 metrekarelik bir konutun ortalama kiralık fiyatı 936 TL olurken; ortalama satılık fiyatı 247 bin 159 TL. Bölgeden satın alınan bir konutun geri dönüş süresi ise 22 yıl. Bölge, konut fiyatlarının artışıyla birlikte gayrimenkul geliştiricilerinin de tercihi oldu. Sultangazi’de 2014-2024 yılları arasında 12 markalı konut projesinde 2 bin 355 daire üretildi. Şu an devam eden 6 markalı konut projesi ve bin 438 daire stoğu bulunuyor. Konutların en düşük satış metrekare fiyatı 3 bin 329 TL, en yüksek satış fiyatı ise 5 bin 048 TL /m2.

Zingat.com

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi