Siirt Haberleri, Siirt Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Türk balıkları Meksika yolcusu

Türk su ürünlerinin tanıtımını yapan Su Ürünleri Tanıtım Grubu, 16. Expo Antad Alımentaria 2017 Fuarına ilk kez katıldı. Meksika Jalisco-Guadalajara kentinde düzenlenen fuarda grup, 18 metrekarelik stant açtı. Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Sinan Kızıltan, Meksika mutfağındaki balık yemeklerinin dünya çapında bir üne sahip olduğunu, Türkiye’nin Meksika’ya su ürünleri ihracatının yok denecek seviyede olduğunu, Meksika’yı hedef pazar olarak gördüklerini kaydetti. Fuar süresince Su Ürünleri Tanıtım Grubunun İngilizce ve İspanyolca kataloglarını ve promosyon malzemelerini dağıtarak, Türk su ürünlerinin tanıtımını yaptıklarını anlatan Kızıltan, Meksika’ya özgü balık yemekleri dünyaca ünlü. İki yanı okyanuslarla çevrili bu ülkenin mutfağında deniz ürünleri oldukça önemli bir yere sahip. Türk su ürünleri sektörünün pazar çeşitliliğini arttırmak istiyoruz. Meksika bu anlamda 125 milyonluk nüfusu ile çok büyük fırsatlara gebe şeklinde konuştu.

Türk su ürünleri sektörü 2016 yılında 793 milyon 879 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken, Türkiye’nin su ürünleri ihracatının yüzde 73’ünü Egeli balıkçılar yaparak ülkeye 578 milyon 219 bin dolarlık döviz kazandırdı. Su ürünleri sektörü 2017 yılında 1 milyar dolar ihracat barajını aşmayı hedefliyor. 

Bir önceki yazımız olan Taşınan KOBİ`ye 200 bin TL destek verilecek başlıklı makalemizde haber, haberler ve Kobi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi