Siirt Haberleri, Siirt Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Yeni konut alanlar en çok banka kredisi kullanıyor

Markalı konutların kampanyalarını takip edenler ödeme tercihlerinde bir kısmını peşin ödemek koşuluyla, geri kalan miktarı banka kredisi kullanma yöntemini kullanıyor.

Şubat ayında banka kredisi kullanım oranı yüzde 48

Yeni projelerden konut alanların hangi ödeme tercihini, hangi oranda kullandığı ile ilgili veriler REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ile açıklanıyor. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi aylık olarak yayınlandığı için, ödeme tercihlerinin kullanım oranları da ay ay incelenebiliyor.

Son olarak 15 Mart 2017 tarihinde “REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2017 Şubat Ayı Sonuçları” başlığıyla açıklanan endekse göre ise, markalı projelerden konut satın alanların peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları şu şekilde gerçekleşti:

Şubat ayında peşinat kullanım oranı yüzde 29, senet kullanım oranı yüzde 24 ve banka kredisi kullanım oranı ise yüzde 48 olarak açıklandı.

2017 Şubat ayında yeni projelerden konut alanların en çok tercih ettiği ödeme yöntemi banka kredisi oldu. Konut kredisi ile birinci el konut sahibi olmayı tercih edenlerin oranı, senetle ev sahibi olanların iki katı fazla durumda.

Banka kredisi kullanım oranı artıyor

Diğer yandan banka kredisi kullanarak konut projesinden ev satın alanların oranı, Ocak 2017 ile Şubat 2017 arasını kapsayan bir aylık sürede dikkat çekici oranda artış gösterdi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2017 Ocak ayı sonuçlarında; markalı konut projelerinden konut satın alanların yüzde 37’sinin peşinat, yüzde 27’sinin banka kredisi ve yüzde 36’sının ise senet kullanmayı tercih ettiği görülüyor.  

2016 yılının Aralık ayında ise yeni konut projelerinden konut sahibi olanların banka kredisi kullanım oranı yüzde 22 idi.

Zingat.com

Bir önceki yazımız olan Aksa Akrilik’in yatırım yapılabilir notu yükseldi başlıklı makalemizde aksa akrilik, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi